Pro ty, kteří nás již nějakou tu chvíli sledují asi nebude překvapením, že budu psát o značce TONAK. Dá se říct, že spolupráce s tímto brandem ještě více nastartovala naši vášeň pro české značky a nekontrolovatelně se rozjela naše slabost pro klobouky. Ale jako vždy si nejprve pojďme říct něco málo z historie TONAKU a také pár zajímavostí.

Pohled do historie výroby klobouků

Pohled do historie výroby klobouků

pochází z Nového Jičína a patří k největším a nejvýznamnějším světovým výrobcům a exportérům pokrývek hlavy. Jeho historie sahá až do roku 1799, kdy Johan Nepomuk Hückel založil kloboučnickou manufakturu. Největší kloboukový boom byl pak zaznamenán v roce 1909, kdy bylo vyrobeno 5 000 klobouků za den! V roce 1945/47 pak došlo ke sjednocení všech výrobců v Novém Jičíně pod firemní označení .

Nahlédnutí do výroby - kloboukové formy

Nahlédnutí do výroby – kloboukové formy

V širokém výrobním programu Tonaku jsou zastoupeny hlavně plstěné klobouky a plstěné polotovary klobouků. Své místo zde však mají i barety či opět populární zmijovky a mnoho dalších. Dvousetletá tradice výroby v Novém Jičíně i ve Strakonicích spolu se značným know­how zaručují nejvyšší kvalitu výrobků. V současnosti jsou výrobky Tonaku exportovány do více než padesáti zemí světa.

Výrobní proces klobouků ve společnosti Tonak

Výrobní proces klobouků ve společnosti Tonak

Když jsem studovala textilní obor na Technické univerzitě v Liberci, měli jsme možnost exkurzí po textilnicích podnicích. Naše kroky tehdy vedly i do Tonaku a doteď si pamatuju, jak jsem byla v šoku, kolik práce stojí za jedním kloboukem. Kdo nezažil, nepochopí, neuvěří. Věděli jste, že výroba jednoho klobouku zahrnuje minimálně 150 pracovních úkonů a z toho je přes 80 možno provést pouze ručně? Tehdy jsem si uvědomila, že klobouky z Tonaku jsou vlastně levné!

Klobouky od Tonaku prostě sluší všem!

Klobouky od Tonaku prostě sluší všem!

To, co je hlavním znakem všech pokrývek hlavy z Tonaku, je stoprocentní kvalita. Klobouky této značky si budete předávat z generace na generaci. Schválně zkuste otevřít skříně vašich rodičů či prarodičů, věřím, že nějaký krásný kousek najdete. A to je ten rozdíl oproti „levným“ kloboukům, které si můžete koupit na každém rohu. Jsou z nekvalitních materiálů, budou vás bavit chvíli, pak je vyhodíte, a pořád dokola. Každý, koho jsme vzali do prodejny a nasadil si jednou na hlavu Tonak, už nechtěl jinak. A to nám většina z nich tvrdila, že jim klobouky nesluší, že na ně nemají hlavu. Ale to je omyl, je potřeba najít tu správnou velikost, tvar a barvu a zatím se nikdy nestalo, že bychom ten správný klobouk nenašli.

Spolupráce Tonaku s přední českou návrhářkou Kateřinou Geislerovou

Spolupráce Tonaku s přední českou návrhářkou Kateřinou Geislerovou

Jsme moc rády, že se už druhým rokem podílíme na znovuvybudování značky na českém trhu. Za tu dobu se nám podařilo postavit ji zpátky na nohy, spolupracujeme s předními českými návrháři, blogery, instagramery. Tonak oslovuje čím dál více věkových skupin a je to módní doplněk oblíbený u mužů i žen. O Tonaku bych asi mohla napsat celou knihu, tak to uzavřu tím, že nám prostě dělá radost a tato spolupráce nás ohromně baví.

Klobouky z limitované velikonoční kolekce jsme si zamilovaly.

Klobouky z limitované velikonoční kolekce jsme si zamilovaly.

A na závěr ještě mé oblíbené zajímavosti 🙂 Tonak je zkratkou TOvárna NA Klobouky. A věděli jste, že oblíbené značky jako je Stetson či Borsalino májí většinu polotovarů či již hotových klobouků právě z Tonaku? Jen ta cenovka je jiná 🙂 Takže podporujte lokální značky, a hlavně noste klobouky!

Petja