Pokud bych měla jmenovat jednu jedinou českou značku, které se z mého pohledu podařilo oprášit své jméno a znovu jej uvést na trh v moderním provedení, bude to TON.

Historie TONU sahá až do roku 1861, kdy byl zahájen jeho provoz v Bystřici pod Hostýnem. Na tomto krásném místě se již skoro 160 let ručně ohýbá nábytek. Vznikají zde židle a stoly, které v sobě snoubí tradici, kvalitu a jedinečný design.

Zakladatelem společnosti byl Michael Thonet a lokalitu pro svou továrnu zvolil v Bystřici zcela strategicky kvůli okolním bukovým lesům, které nabídly dostatek materiálu pro výrobu a ušetřily finanční prostředky na transport či pracovní sílu. Již 10 let po otevření se zde vyrábělo 300 000 kusů ohýbaného nábytku.

Krásný a čistý design nábytku TON

Krásný a čistý design nábytku TON

V současné době TON spolupracuje s předními designéry z celého světa a díky svému unikátnímu designu a kvalitě sbírá jedno ocenění za druhým. Stejně tak stoupá jeho známost a uznání na poli designu jak na tuzemském trhu, tak v zahraničí.

Kultovní židle TON

Kultovní židle TON

Nejtypičtějším prvkem TONU jsou židle. Kultovní tvar jedné z nich je obsažen i v samotném logu společnosti. Je klidně možné, že takovou židli máte doma, aniž byste o tom věděli. Já na židlích z TONU vyrostla – máme je jak doma, tak u babičky, včetně klasických krásných houpacích křesel. Asi to bude tím, že jak můj děda, tak má babička pracovali v TONU neuvěřitelných 30 let.

 

Ruční výroba židlí

Ruční výroba židlí

A to je na tom to krásné, když se historie a tradice dokáže skloubit s moderním pojetím a navíc smýšlením TONU, kterému není lhostejný vztah k přírodě, odpovědné a ekologické smýšlení a stejně tak dbají o zázemí pro své zaměstnance. Přece jen jsou klíčovým prvkem, když převážná část výroby probíhá ručně. Přestože některé činnosti vypadají jednoduše, může trvat až rok, než se je naučí dělat správně. Naopak zkušený zaměstnanec dokáže konkrétní typ židle složit i za minutu a půl.

TON zkrátka vyrábí nábytek s lidmi a pro lidi, chová velkou úctu k přírodě a to vše dohromady dává jejich výrobkům to něco navíc, proč např. jejich židli už nebudete vnímat jen jako kus nábytku, ale jako člena Vaší domácnosti!

A oblíbená zajímavost na závěr – zkratka TON – znamená Továrny Ohýbaného Nábytku.

Petja