Dnes nahlédneme do cestovatelského okénka. Protože kromě českých značek, módy a dobrého jídla a pití milujeme cestování. Výlet do Brugg vznikl vlastně tak nějak náhodou. Tehdy jsem měla trochu cestovatelský absťák, a tak jsem si se svou kamarádkou Haničkou řekla, že prostě musíme někam na prodloužený víkend. Otevřely jsme stránky s letenkami, že se podíváme, které jsou nejdostupnější a kde ani jedna z nás nebyla. Obě kritéria splnil Brusel. Od svého kolegy v práci jsem si pak vyslechla proč Brusel, že to vůbec není hezké místo, proč radši nejedeme do Brugg?

No jo Bruggy!! Vždyť do těch jsem po zhlédnutí filmu V Bruggách chtěla jet. Ta syrovost a ponurost tohoto města mě z filmu naprosto fascinovala – když přejdu to, že i tento film je kultovní záležitostí. Tak jsem rozjela Google a zjistila, že Bruggy jsou jen cca 40 minut vlakem od Bruselu, a nakonec se z víkendu v Bruselu stal výlet hned po 4 městech – Brusel, Bruggy, Gent a Antwerpy.

 

Belgické gastro poklady

Belgické gastro poklady

Každé z těch míst mělo něco do sebe a bez jakéhokoliv stresu se všechna dala projet a projít a užít si je za tři plné dny. Brusel za mě rozhodně není ošklivé město, jeho architektura mě baví, stejně tak mě baví všudypřítomné kresby na budovách. Jelikož Belgie je domovem kreslených seriálů a jejich hrdinů jako Tintin či Šmoulouvé. Bruselské náměstí má krásnou atmosféru a pro mnohé je prý jedním z nejkrásnějších. A pojďme si říct, že hranolky, vafle a čokoláda nikde nejsou tak dobré jako tady. 🙂

Gent a kouzelná atmosféra kolem řeky

Gent je místo, které mi po Bruggách učarovalo nejvíce, roztomilé domky, kouzelná atmosféra, všudypřítomné loďky na řece, prostě malebné místo. Výlet sem včetně projížďky na lodi rozhodně doporučuji! Oproti tomu Antwerpy už byly atmosférou chladnější a takové průmyslovější – přeci jen je to přístav. A možná jim i trochu zazlívám, že ve městě diamantů nás tímto skvostem nikdo neobdaroval:-)))

Bruggy - hlavní náměstí

Bruggy – hlavní náměstí

Ale pojďme k tomu hlavnímu, a to jsou Bruggy. Ty jsou často označovány jako Benátky severu, jelikož je zde velké množství kanálů. Projížďka na nich je také velmi oblíbenou atrakcí. Je to nádherné místo s krásnou atmosférou. Prostě, když se procházíte ulicemi Brugg, něco zvláštního na vás dýchne, najednou to není žádný kýč, žádné přehnaně turistické místo, ani dokonalé počasí. Prostě taková autentičnost, syrovost a trochu ponurá atmosféra – ale jen v tom dobrém slova smyslu. Navštívily jsme všechny místní nezbytnosti – jako náměstí, na něm kultovní věž s vyhlídkou či krásnou budovu radnice a mnoho dalších. Ale to nejvíc na Bruggách je prostě jen tak tam být a procházet se uličkami, objevovat různá zákoutí a nasávat ten vzduch.

Vánoční Bruggy a ledové kluziště uprostřed hlavního námětstí

Vánoční Bruggy a ledové kluziště uprostřed hlavního námětstí

Bruggy nám učarovaly natolik, že ještě ten samý rok jsme se sem vypravily znovu a tentokrát v prosinci v předvánočním čase a už jen na celý víkend do Brugg. No a to byla opravdu paráda. Ve středu náměstí postavili ledovou plochu včetně možnosti zapůjčit si brusle, takže jsme se všechny vrátily do dětských let a bruslily jak o život. Tuto dětskou radost pak utvrdila o Vánocích moje máma, když mi pod stromeček koupila nové zimní brusle. Myslím, že tolik radosti vůbec nečekala. Ale zpět k Bruggám. Pokud byste si chtěli nadělit tento vánoční kýč pod stromeček – dopřejte si ho se vším všudy! Procházky, bruslení, svařák, vafle, čokoláda, projížďka koňským spřežením do zákoutí, o kterých jste neměli ani tušení – pozor je to nechutná romantika! O Bruggách jsem nakonec prohlásila, že se sem kdykoliv vrátím a že bych se tu klidně i vdávala. Ano i takto vás může toto místo pohltit – pokud jste trochu dojímající se povahy jako já. 🙂

Bruggy - romantická projížďka s koňským spřežením

Bruggy – romantická projížďka s koňským spřežením

Takže pokud přemýšlíte, kam na prodloužený víkend a bojíte, se, že Bruggy na víkend jsou moc, tak zvolte cestu do Bruselu a odtud už se vlakem dostanete na spoustu krásných míst během chvilky. A dejte mi pak vědět, která místa oslovila vás a jestli na vás Bruggy taky udělaly takový dojem.

Petja