Pokud se jen trochu zajímáte o módu a ekologii, určitě jste za poslední dobu alespoň zaslechli o pojmech jako udržitelná móda, slow fashion, fast fashion atd. Já jsem byla vždy módním nadšencem. Jako malá (tedy mladší, malá jsem pořád) jsem snila o tom, že budu módní návrhářka, což se mi tedy zatím úplně nepovedloJ, ale zajímala jsem se o tuto oblast čím dál více. A stejně jako se celoživotně vyvíjel můj postoj k ekologii, respektu k přírodě a nějakému komplexně udržitelnému životnímu stylu, změnil se i můj přístup k módě.

Dříve jsem byla mamonář – hlavně toho mít hodně v šatně, koupit si hodně kousků, hurááá slevy, nevadí, že za měsíc mě některé věci přestaly bavit atd. Postupně jsem se učila, že tento přístup jsou vyhozené peníze, že člověk většinou preferuje kvantitu před kvalitou a že stejně nakonec skončíte ráno před plnou skříní a samozřejmě, že nemáte nic na sebe že?

Každým nákupem měníte svět!

Každým nákupem měníte svět!

Postupem let jsem si ujasnila, co mi sluší, jaké barvy zůstávají v mém šatníku dlouhodobě, a snažila se omezit své záchvaty spontánních nákupů. Přesto, že jsem už ušla velký kus cesty, tak to pravé otevření očí nastalo až na víkendu udržitelné módy, kde jsem se zúčastnila workshopu Efektivní šatník s báječnou Kamilou Vodochodskou. A musím říct, že efektivní to opravdu bylo!

Naše výtvory z workshopu s Kamilou Vodochodskou

Naše výtvory z workshopu s Kamilou Vodochodskou

To, co Kamila řekla zcela změnilo můj pohled na módu a její zapálení pro věc bylo velmi nakažlivé. Kamila vám hezky a nenásilně ukáže, jaké zbytečnosti si pořizujeme do šatníku. Kdo z nás někdy neřekl, za tu cenu, i kdybych v tom měla jít jednou, až zhubnu, tak mi to sedne perfektně a spoustu dalších nesmyslných kompromisů. A přitom všichni víme, jak to dopadne, další hadr, co zabere místo v šatníku.

Kamila hned na začátku položí velmi zákeřnou otázku – kdyby vám začal hořet byt a vy jste mohli zachránit pouze jeden kus z vašeho šatníku (strašná to představa!), co to bude? A věřte, že ten jediný kousek vám v hlavně hned naskočí! A pak přijde dalších x otázek k zamyšlení – jak vzájemně kombinovatelné je vaše oblečení, jaké materiály, kolik kousků vám opravdu sedí, v jakém je stavu – nevypratelné skvrny, dírky apod. Zjistíte, že stejně pravidelně nosíte jen určité procento a když Kamila řekla, že pokud se šatník efektivně poskládá vystačíte si s 30 kousky – včetně bot, tak jsem málem upadla ze židle.

Poté jsme obdrželi přesný návod, jak svůj šatník vytřídit, jak se na to psychicky připravit, kolik lahví vína zapojit a jak nekompromisní musíte být. Ale taky to, že vše má svůj čas a prostě začnete postupně, každý krok se počítá.

Třídění mého šatníku v praxi

Třídění mého šatníku v praxi

Těšila jsem se jak malá holka, až se do toho pustím. A to musím říct, že oblečení pravidelně třídím a posílám dál. To zásadní, co však bylo jinak, byla pro mě důležitá poznámka od Kamily – začněte s tím, co si chcete opravdu nechat, o čem jste na 100 % přesvědčeni, že to chcete a nosíte, ostatní pryč! Další zásadní věc, vše musíte ze skříní vytáhnout a odnést to do jedné místnosti! A to mi věřte, že v momentě, když vše vytaháte a zjistíte, že vám to zabere celej obývák, tak už v tento moment vás to přestane bavit a otvíráte první lahev.

Na Sustainable Fashion Day jsem si pořídila svůj Playbag batoh

Na Sustainable Fashion Day jsem si pořídila svůj Playbag batoh

Ale musím se pochválit, byla jsem nekompromisní a byla to neskutečná čístka a naprosto skvělej pocit! Vím, že můj šatník asi nikdy nebude mít 30 kousků, ale jsem s tím úplně v pohodě. U nákupů už více přemýšlím, preferuji kvalitu před kvantitou, a hlavně kupuju to, co už vím, že mě bude bavit dlouhodobě. Začala jsem mnohem více řešit materiály, mapovat lokální designéry a české, ale i světové značky s kvalitní udržitelnou módou.

Pozvánka na letošní Sustainable Fashion Day ve Vnitroblocku

Pozvánka na letošní Sustainable Fashion Day ve Vnitroblocku

Pokud vás tedy toto téma zajímá a chcete něco změnit, tak už tento víkend se bude konat další ročník Sustainable Fashion Day, tentokrát v našem oblíbeném Vnitroblocku. Bude zde spousta zajímavých přednášek, osobností, a hlavně opět workshop s Kamilou. Stejně tak si můžete rovnou zakoupit udržitelné fashion kousky. My si to rozhodně nenecháme ujít.  A co vy? Dorazíte? Jste připraveni postavit se k svému šatníku čelem? 🙂

Petja