Milujete cestování a rádi poznáváte nová místa? Pak je tento článek přesně pro vás. Začátkem června jsme s Peťou podnikly skvělý roadtrip po Španělsku, resp. jižní části Španělska – Andalusii.

Každoročně řešíme, kam vzít naše mamky na krátkou dovolenou a vzhledem k tomu, že:
1) zbožňuju země, kde se mluví španělsky
2) jet do Španělska ve čtyřech není tak drahé jako jet ve 4 do Latinské nebo Jižní Ameriky
3) holkám se můj nápad mooooc líbil :)))

…volba byla jasná a 4 ženy mohly vyrazit!
Původním plánem bylo strávit pár dní opalováním a odpočinkem, což se nám sice nepodařilo, avšak co jsme všechno viděly, nam opalovacku víc než vynahradilo.

Malaga

Malaga

Abychom toho stihly co nejvíc a viděly krásná španělská města, koupily jsme si letenku do Malagy a zpáteční pak ze Sevilly po 8 dnech. V Malaze, která byla prvním cílem, jsme si půjčily auto a bydlely v okrajové části Benalmádena, kde jsme strávily 4 noci. Odtud vyjížděly na různá místa – druhý den po příletu a jediný den jsme strávily odpočinkem doma u bazénu a relaxací, další dny už nás čekaly výlety.
Následující ráno, náš třetí den dovolené, jsme jely dopoledne do Malagy na místní trh se vším čerstvým, co si jen umíte představit – ovoce, zelenina, maso, sýry, mořské plody, mléka, jogurty – zkrátka všechno od místních výrobců. Jedno velké MŇAM! Potom jsme vyrazily směr Ronda.

Ronda

Ronda

Ronda je krásné, kouzelné, středověké městečko, ne moc velké, kde se nám moc líbilo. Právě proto, že není moc velké a že jsme si navíc vybraly skvělou sezonu, kdy v Andalusii ještě není tolik turistů, se nám v Rondě neskutečně líbilo. Městečko postavené vysoko na skále patří k nejstarším městům Evropy vůbec a okouzlí a absolutně vás uchvátí svojí architekturou a místní atmosférou.V Rondě se i příjemně zchladíte, protože leží 700 metrů nad mořem. Pak vás čeká sestup zpět do Malagy, cesta z Rondy cca 50 kilometrů úzkými klikatými cestami s nádherným výhledem krajinou. Míjíte národní parky, spoustu zeleně, hor po cestě a nepotkáte živáčka kromě pár vozů v protějším směru. Prostor, který se vám otevře v závěru, kdy ze serpentin vidíte před sebou otevírající se moře, je naprosto úchvatný.

Granada

Granada

Čtvrtý den jsme vyrazily směr Granada, která je díky svému pokladu Alhambra zapsaná ve světovém dědictví UNESCO. V Granadě to o poznání více žilo, je to také větší město a byla to krásná procházka městem po park v Alhambře. Pro její návštěvu je nutné mít s sebou občanku nebo jiný doklad totožnosti, tak na to nezapomeňte, protože bez něj vás dovnitř nepustí. Je dobré si taky dopředu udělat rezervaci, ať nestojíte frontu a vůbec je dobré nejezdit tam v době kdy Alhambru navštěvují davy turistů. :)))

Gibraltar

Gibraltar

Po poslední noci v Malaze jsme druhý den brzy ráno vyrazily směr Gibraltar. Ten jsme prošly celkem rychle, protože jsme před sebou měly ještě dlouhý den a chtěly stihnout před večerním přesunem do Cádizu ještě Tarifu. Gibraltar nás moc nenadchl, je hezké to vidět – obrovskou skálu tyčící se z vody a také závan Británie ve Španělsku, nicméně po rychlé procházce a kolečku po Gibraltaru, jsme se vrátily k autu a pokračovaly směr nejjižnější cíp kontinentální Evropy a to Tarifa.

Tarifa

Tarifa

Tarifa se mně osobně líbila hodně, je to ráj surfařů a mladých lidí, kteří si jezdí užít léto a surfovat, příp. se učit surfovat. Zvláštností tady je, že se střetává Atlantský oceán se Středozemním mořem a jsou tu proto dva druhy pláží  – na jedné „klidné“, bez větru se opalují lidé a koupou, na té druhé u Atlantiku, kde stále fouká, jsou jenom surfaři….a my! Tam jsme zavítaly a na pár minut si odpočinuly, nasály klid a pohodu. Z Tarify jezdí trajekty do Afriky a ten pohled stojí taky za to – z pláže v Tarifě vidíte přímo naproti sobě jen pár km vzdálené břehy Afriky. Nádhera! Pak jsme se ještě s místním bistru výtečně najedly, nakoupily v obchůdku hezké náramky a už celkem pozdě večer vyrazily směr Cádiz, kde jsme na tu noc měly domluvené ubytování.

Toto byl asi nejnáročnější den našeho road tripu, protože jsme za sebou měly asi 20 kilometrů pěšky a zároveň najetých autem – přesun z Malagy na Gibraltar byl cca 140 kilometrů, Gibraltar – Tarifa  50 km, Tarifa – Cádiz dalších cca 100 kilometrů v teplém dni.

Cádiz

Cádiz

V Cádizu jsme měly ubytování přímo u moře, což konkrétně pro mě byl dokonalý fantastický ráj! Ráno jsem vstala, vyběhla a zaběhla jsem skvělých 7 kilometrů podél pláže. Cádiz je velmi příjemné městečko jak pro milovníky běhání, tak pro pěší turisty, protože se rozkládá na malinkém poloostrově, který vyčuhuje z pevniny a vy tak máte celé centrum města na malé ploše, kterou rychle projdete. V Cádizu jsme spaly jednu noc, strávily následující den a po odpolední procházce po pláži jsme večer vyrazily směr Sevilla.

Córdoba

Córdoba

V Seville jsme strávily poslední dvě noci a odtud vyjely druhý den na výlet do Córdoby. Córdoba je další město, kterým jsem byla uchvácena, není totiž tak velké a připomíná mi můj milovaný Český Krumlov, kde jsem strávila dětství. V Córdobě najdete taky světoznámý architektonický zázrak – Mezquitu, jednu z největších sakrálních staveb na světě, v částech starého židovského centra se pokocháte úzkými středověkými uličkami, kde na vás dýchne dokonalá romantická atmosféra. Córdoba je také známa svým starověkým Římským mostem, který zapsán v UNESCO. Moc příjemné městečko na pohodové procházky a lelkování po kavárnách a místních restauracích. Když už tam budete, doporučuju také zajít do zahrad, kde se zchladíte a uklidníte z ruchu turistů v centru města.

Sevilla

Sevilla

Poslední dva dny jsme strávily v Seville. Nevím, které město mě nadchlo víc, všechna byla úžasná, ale Sevilla mi pro můj současný život byla nejbližší. Je větší, ale ne moc velká :), přirovnala bych ji možná k Brnu… má spoustu zeleně a především jí protéká řeka, což je pro mě – milovníka vody a běhání – naprosto ideální. Velké rozlehlé parky uvnitř města se spoustou zeleně a řeka k tomu, spousta moderních restaurací typu bistra, kde najdete velký výběr i vegetariánských a veganských jídel, fresh limonády a smoothie a podobných dobrot, které zbožňuju.Kromě toho jsme v Seville objevily několik butiků s nádhernými fashion kousky, což pro nás byla naprostá značka ideál.

Jo a Sevilla je údajně vyhlášená na světě tím, že v ní najdete nejvíc bot. 🙂 Město s nejvíce prodejnami bot na světě…no a my dáváme za pravdu. Každá jsme si odtamtud přivezla dvoje a mít financí na utrácení více, počet by byl větší!

Co je také po světě známé a lidi se toho zbytečně bojí, je řízení ve Španělsku. Ano, Španělé jsou emotivní a ano, je to trošku větší zmatek, na druhou stranu rozhodně to nemá na Itálii a stačí jenom zachovat klid, nenervovat se a na řízení ve Španělsku si zvyknete. Čekala jsem to mnohem horší a možná proto byla mile překvapena a kromě pár šílených vzruchů ve večerní špičce v Malaze jsme ničemu hroznému vystaveny nebyly. 🙂

FullSizeRender 68

Celkem jsme za 8 dní nachodily 92 km a autem ujely 2.000 kilometrů, viděly nádherná místa, snědly tuny skvělého, výtečného jídla, užily si 11.520 minut fantastických chvil a atmosféry! Co dodat? 🙂

 

Inava 😉