V další části našeho road tripu jsme vyrazil směr Bled a Bohinjske jezero. Pro tuto oblast mě uchvátilo netradiční ubytování v Eco River Camp Globoko. Zabukovala jsem krásné velké týpí, kde byla regulérní postel – matrace na paletách, velký prostor a posezení. Prostě taková romantika. Majitelé –  mladý pár – Anže & Anja –  vybudovali tento camp na ekologických principech.  Venkovní sprchy – zde pouze ekologické sprchové gely a zákaz používat vlastní, záchody ¨TOI TOI¨, ohřev solary, sdílená venkovní kuchyně a mnoho dalšího. Lokace v lese na velké louce hned vedle nádherné řeky, kde nemohly chybět houpačky a různé relax zóny. Takže kdybychom měli více času, strávím klidně pár dní pouze rozjímáním v tomto campu. Nabízeli zde také spoustu aktivit, takže jsme kromě túr kolem jezer a po horách využili jízdu na koních a lokální večeři ve vedlejší vesnici u postaršího páru, kteří svou restauraci otevřou jen v sobotu a v neděli pro pár lidí. Byl to úžasný večer – vřele doporučuji – nejen jídlo, ale hlavně společnost pana majitele, který si nás zamiloval, protože jeho první láska byla z Česka :-))

IMG_3145

Hned po příjezdu do campu jsme se vyrazili podívat na Bled. Byly to fotky právě tohoto jezera, kvůli kterým jsem chtěla jet do Slovinska, tudíž jsem se neskutečně těšila. O to větší bylo mé zklamání, protože jakmile jsme dorazili k jezeru bylo to jak na Václaváku! 🙁 Milion lidí, představa klidného místa byla ta tam. Ale jelikož už jsme dorazili později, tak poté co jsme odešli z hlavní promenády, tak se postupně množství lidí vytrácelo a už to šlo. Nicméně jezero je opravdu nádherné, voda tak čistá a modrá, že se to nedá popsat. Kolem Bledu je krásná procházka jak přes den, tak večer a celou vodní plochu obejdete asi za dvě a půl hodiny. My se ještě ten večer vydali na Blejski grad, který je další dominantou této oblasti. Celkem si máknete, je to slušná výška, ale rozhodně to stojí za to. Dorazili jsme tam tak hoďku před zavíračkou, takže už se stmívalo a celý Bled i městečko nádherně nasvícené a jako na dlani. Opravdu nádhera a v tuto dobu tam skoro nikdo nebyl, takže rozhodně doporučuji chodit proti proudu standardních návštěvních hodin.

IMG_3129

Na Bledu jsme také nemohli opomenout nejvíce fotografované místo, a to Blejsky Otok – ostrov uprostřed jezera. Dostanete se sem pomocí plavidla – říká se mu pletna anebo si zapůjčíte loďku. My zvolili druhou variantu a můj drahý pádloval a já se vezla jako princezna! Ostrov je kouzelné místo a je zde krásný kostel Nanebevzetí Pany Marie z roku 1698. Kouzelný zvon přání jsme nevyzkoušeli, ale prý opravdu funguje. 🙂 Nezapomeňte navštívit také místní kavárnu, je zde opět krásný výhled na jezero a útulný interiér.

Poté, co jsem byla poněkud rozladěná z množství lidí na Bledu (bylo nám řečeno, že turistický ruch roste každý rok o 20%!), těšila jsem se na Bohinjske jezero (je přes 4 km dlouhé a kilometr široké). Všichni říkali, že je divočejší, krásnější, klidnější. No takže, asi tak – Mácháč jak vyšitej! Spousta nafukovacích plameňáků, unicornů, každá divoká plážička v obležení! Bylo celkem i komplikované zaparkovat. Takže rozhodně doporučuji vyrazit hodně, hodně brzo ráno. My jsme se nejprve vydali na krátkou túru do hor nad jezerem. Lanovkou jsme vyjeli do lyžařského areálu Vogel až do 1535 m n.  a tam si pochodili a užívali si přírody, hor a krásných výhledů. Zde byl i božský klid a potkali jste více ovcí než lidí, což pro mě byla značka ideál! Takže rozhodně doporučuji a můžete zde i celé Bohinjske jezero vidět z ptačí perspektivy.

IMG_3131

Když jsme ušli dostatek kilometrů a užili si vyhledů, chtěli jsme se v teplém dni konečně osvěžit v tom neskutečně modrém a krásném jezeře. Nicméně pátrací akce po volném kousku pláže se v mém případně obrátila v debatu o tom, jak je planeta přelidněná, že už nikde není kousek klidu!  Mé nasr… se asi zhmotnilo a dorazila ve vteřině taková bouře a kroupy, že jsme se krčili pod stromem pod ručníky a čekali, co se bude dít. Slušně jsme i tak promokli, ale stal se zázrak a celé jezero se vyklidilo! A já konečně dosáhla svého snu. Celá krásná pláž jen pro nás, a i když nám ještě byla zima z deště, vlezli jsme si do jezera a užili si jej jen o samotě. Takže děkuju tam nahoře! :-)))

Okolo tohoto jezera je spousta nádherných míst, bohatá horská turistika a obecně celý národní park Triglav je kapitola sama pro sebe. Ale jelikož jsme měli dost málo času, tak jsme jen okusili od všeho něco. Takže do Slovinska se určitě chceme vrátit a už celý ten čas budeme věnovat spíše této lokalitě a ideálně opět campu Globoko.IMG_7201

Slovinsko je nádherná, zelená a velmi čistá země. Ekologie je zde na vysoké úrovni a celkově vše hezky dotažené. Jediné, co mě mrzí, že jsme sem nejeli v době, kdy ještě nebyla v hledáčku tolika lidí. Ale nenechte se odradit a určitě vyrazte, protože to je rozhodně země, která si zaslouží vaši pozornost a věřte, že nebudete litovat!

A závěrem pár praktických rad:

  • Když jedete na vyjížďku na koních a jste amatér jako my, oblečte si dlouhé kalhoty – nohy vám poděkují a nebudou sedřené. Telefon si berte pouze do opravdu hluboké kapsy nebo do nějaké ledvinky. Ať si pak ten okruh nemusíte dát podruhé po vlastních a pátrat po vytřepaném mobilu z kapsy – našel se!!
  • V Portoroži a Pirani rozhodně využijete repelent a antikomárovač do zásuvky na pokoj. Komáři nás tam málem sežrali za živa!
  • Neparkujte ve Slovinsku mimo parkovací zóny a hlídejte si placení – hlídají zde opravdu hodně a pokutu si odnesete raz dva. Stejně tak si připravte zásobu mincí – platí se skoro všude.
  • Pokud si chcete užít trochu klidu, buď si přivstaňte, nebo běžte až k večeru, přes den je to turistické peklo – hlavně Bled a Bohinjske jezero.

Petja