V poslední době se na sociálních sítích roztrhl pytel s jogínkami, fitnesskami, „crossfiťačkami“ a podobnými workoutovými nadšenci, až to často hraničí s posedlostí cvičením, honbou za dokonalým tělem a až přehnaně zdravým životním stylem. Já jsem sportovní nadšenec odmalička a #sportadddict skoro každý den, přesto si říkám, že nic se nemá přehánět a všeho s mírou. Kdybych měla psát o všech sportech, které jsem zkusila/dělala/dělám/baví mě a tak podobně, bude to na knihu a ne na jeden článek, takže spíš se s vámi podělím o to, proč miluju jógu, co mi dává, koho v józe sleduju, kdy mi dělá dobře a další mé dojmy.

 yoga-2959213_1920yoga-2959226_1920

Ve spojení s pravidelným běháním venku a plaváním je pro mě jóga ideálním doplněním a dokonalou trojkombinací. Cvičit ve fitku na strojích mě nebaví a představa zvedání činek a pořád stejného „výhledu“ na páse mě ubíjí. Kdysi jsem chodívala do fitka pravidelně několikrát týdně a byla objemnější než dnes. Ono totiž nejde o to dělat, co je moderní nebo si snažit udržet váhu za každou cenu. Jde o to najít si svoji cestu toho, co VÁM dělá dobře…najít si v tom zalíbení a dělat to především pro radost a dobrý pocit. Ne že musíte.

S jógou jsem se poprvé setkala někdy okolo 16-ti let na střední, kdy si moje cvičitelka aerobiku udělala kurz tehdy módní power jógy. Po aktivních „běhacích“ sportech, které jsem do té doby dělala, to pro mě byla vítaná a velmi příjemná změna. Dnes už vím, že power jóga není joga (i když každý ať si najde tu svou, která mu dělá dobře, o to jde), ale tehdy i tohle pro mě bylo velké zklidnění. Aktivně jsem cvičila 3 roky a krásně se mi vyrýsovalo tělo i na místech, kde jsem si myslela, že už to nejde.

Po přesunu do Prahy na vysokou školu jsem s jógou na čas sekla. Byla jsem lehce vyjukaná, vše pro mě bylo nové a hlavně velké a spíš než na jógu jsem vysedávala po kavárničkách a barech – to mě taky mooooc bavilo a šlo mi to dobře! :)))

Vrátila jsem se k ní pak okolo 25 let, kdy jsme s Peťou objevily cvičitelku Haničku a cca rok jsem chodila k ní opět na power jogu. S ní už to byla trošku jiná joga – sice stále ještě „power“, ale klidnější…rozvážnější…už bylo znát, že se postupně blížím k té „mé józe“, kterou mám ráda a dělá mi dobře.
Následovaly návštěvy různých typů jogínek, většinou ve fitness centrech, kde jsem v Praze bydlela, vystřídala jsem toho za 10 let celkem dost…fitness BBC, Holmes place, Olgu Šípkovou, Euphorii a různá další no name fitka. Ashtanga jóga, vinyása, hot yóga, bikram yóga, už skoro nebyla jóga, kterou jsem nezkusila. Až jsem definitivně před dvěma lety zakotvila na hatha józe u Zuzky Klingrové. A tam jsem se našla!
yoga lounge 2

Buddha v  Yoga Lounge u Zuzky Klingrové.

Hatha jóga je úplně jiná jóga. Všechny ostatní jógy jsou na mě rychlé a spíš cardio cvičení než zklidnění a protažení. Řekla bych, že hatha jóga je základní jógou, z které vše vychází a učí vás především správně dýchat – víme, že to je v józe nejdůležitější, že? Také vás učí meditaci a zklidnění mysli, což jsem zrovna já ocenila – myšlenek v hlavě jsem měla za jeden den tisíce! Díky tomu, že jste v jedné pozici delší dobu, krásně posílíte tělo, protáhnete se přirozeně a vaše svaly zeštíhlí. Podle wikipedie je hatha jóga často spojována s filozofií jógy, jejíž podstatou je obnovení spojení individuálního Já s univerzálním bytím, které vede k osvícení. Hlavním důvodem k praktikování hatha jógy je zlepšení mentálního a fyzického zdraví. No a v kombinaci s vypnutím mozku a zbavením se stresu, aleluja dokonalá záležitost!!!

yoga lounge

Příjemné prostředí u Zuzky Klingrové.

Zuzanka je pro mě bohyní jógy! Nejen proto, že z její lekce odcházíte krásně nabití a š’tastní, ale taky proto, že Zuzka je úžasná, skvělá, fantastická bytost a kromě jógy, kterou studovala a praktikuje snad celý svůj život už od kolébky, je také odbornicí na ayurvédu a poradí vám tak, co ideálně dělat/nedělat, jíst/nejíst, co vám dělá a nedělá dobře vzhledem ke konstitučnímu typu, který dle ayurvédy jste.

Díky ní jsem pochopila, jak správně jógu cvičit, co dělat, čemu se vyvarovat a také to, že jóga je individuální záležitost. Cílem není se dostat do krkolomných pozic, cílem je dostat se postupně dál dle vaší aktuální nálady, stavu, možností a zbytečně se za ničím nehonit, pokud vám to zrovna nejde.
Se Zuzkou si můžete zacvičit buď u ní ve studiu Yoga Lounge v Riegrových sadech nebo v Resortu Svatá Kateřina.

Jógu cvičím každý den. Většinou každé ráno po probuzení a jsem díky tomu krásně nastartovaná na nový den…někdy cvičím víc, někdy míň, někdy jen 20 minut, někdy 2 hodiny. Podle toho, jak se mi chce a když se mi nechce, nedělám vůbec nic. Jóga mě naučila poslouchat své tělo a pravidelnými meditacemi zklidnit hlavu a nestresovat se věcmi, které za to nestojí. Vždyť máme jen 1 život, tak proč do hlavy vpouštět a zabývat se věcmi, které nejsou důležité?

jana lekce

Lekce u Janičky Najbrtové.

Z dalších jogínek, které mě zaujaly, mám moc ráda Janičku Najbrtovou, kterou jsem objevila původně ve Form factory v Karlíně, aktuálně cvičí ve studiu Space4you Prague nebo Yoga movement na Smíchově. Za Luckou Land Krejčířovou chodím nově na Výtoň do Wellness yoga studia, objevila jsem ji nedávno a cvičí vždy 14 dní tady a pak je 14 dní v Londýně. Je úžasná, úžasná!!! 2 hodiny hatha jógy, dýchaní a meditace a jsem po lekci u ní jako znovuzrozená. V Karlíně jsem chodila na lekce Evičky, jejíž příjmení neznám, byla taky skvělá a pak ještě do Yoga centra v Holešovicích k Janě Smažíkové.

Fantastická je Mirka Grabcová v Českém Krumlově!!! Naprostá jednička a když tam jedu, vždy k ní zajdu, to už je taky závislost.

Ke komukoliv půjdete, na jakoukoliv lekci, pamatujte si, že u jógy více než jinde platí, že míň je víc a není uměním dostat se do nějaké pozice okamžitě a na úkor velké bolesti. Uměním je naopak postupně, pomalu, s klidem jít do pozice správně… časem se do ní dostanete, může to trvat měsíce, roky, to je úplně jedno. Vaše tělo se postupně přirozeně přizpůsobí a bude krásnější – stejně tako jako vaše mysl. 😉

Namasté.

Ivanka 😉