Pocit, že dokážete cokoliv…že můžete skály lámat…že se vám splní vše, co si přejete…že je vše jen krásné a pozitivní…tak přesně tyto pocity já zažívám v New Yorku.

Přesně po pěti letech a pěti týdnech jsem koncem října opět zavítala do Velkého jablka, města, které mě uchvátilo už před pěti lety, tentokrát to byl ale o 180° lepší zážitek. A to proto, že jsem to tentokrát měla s kým sdílet a ne jen tak s někým – s Peťou, mou spřízněnou duší.

Jak už to u nás bývá zvykem – velké věci se rodí ze vtipu, nebo okomentování nějaké situace „jen tak z legrace“. Tak to bylo i tentokrát, jednoho srpnového odpoledne, kdy jsme si po poslechu aktuálního songu Justina Timberlaka Say something řekly škoda, že jsme nestihly jeho evropské tour. A tak proč si na něj nezaletět do NY? V říjnu má koncert hahaha…počkej, v říjnu tam zatím nic nemáme, kolik stojí letenky? No a už to bylo, do hodiny koupené letenky, lístky na koncert taky a ubytování vyřešíme během září. Tak se stalo, že jsme v druhé půlce října seděly v totální euforii a pocity štěstí v letadle směr NYC.

 IMG_9726IMG_0031IMG_8894

Jestli mě nějaké místo na světě dobíjí energií, tak je to New York. Místo, kde to tepe, kde nemáte pocit přetlaku a hromady lidí, přestože jen na Manhattanu žije více než 1.600.000 lidí, kde se na vás lidi usmívají a jsou happy, nebo aspoň takový pocit z nich máte, místo, kde nic není nemožné, místo, které vás inspiruje a dodává sílu a odvahu….kde na jednom místě žijou desítky různých národností…místo, kde máte pocit absolutního bezpečí, přestože z filmů znáte pravý opak…kde kolem vás v Central Parku proběhne filmová hvězda a je to zcela normální. 🙂 A tak dále, je to zatím mé nejoblíbenější město a mohla bych jej opěvovat donekonečna, ale pojďme k tomu, co jsme tam dělaly my.

Po příletu máme my Evropani jednu výhodu – vzhledem k jet lagu a časovému posunu 6ti hodin zpátky, se ráno sami probudíte kolem páté a tím pádem klidně už v 6 vyrazíte do víru velkoměsta. My jsme okolo páté, šesté vstávaly každý den a před sedmou už mířily na dobrou snídani. Díky tomu jsme toho za den stihly hooodně hodně moc! Každý den jsme objevily jiný podnik a našim nejoblíbenějším gastro zážitkem byl rozhodně Wholefoods market. Což je síť supermarketů s nabídkou, o které se nám v Čechách zatím stále jenom zdá. Čerstvé ovoce, zelenina, stovky druhů a možností, nevíte, co si dřív vybrat. Ryby, sushi, těstoviny, smoothies, freshe, sýry, tolik pečiva sladkého a slaného, že jsem byla ráda za nachozených cca 20 km pěšky každý den, protože dát si denně po snídani ještě 2 croissanty, muffin a 2 druhy donutů by moje tělo jinak ve zdraví nepřežilo. Tenhle market nás naprosto uchvátil i proto, že od 6.30 ráno až do večera si kromě možnosti nakoupit můžete dát v jejich foodcourt zóně i teplé jídlo, případně sníst si tam rovnou to, co jste si nakoupili. My jsme tak každé ráno snídaly teplá výtečná vajíčka na různé způsoby, pro fitness milovníky měli v nabídce dokonce i omelety jen z bílků, míchaná vajíčka pouze z bílků apod., zkrátka různé healthy varianty, které jsem doteď viděla jen v Sydney, kde žijí vyznavači healthy food stylu a tam už je to běžné. Výhoda sítě Wholefoods market je ta, že jsou v NY skoro „na každém rohu“, takže pokud jsme netestovaly pastu v Little Italy nebo nudle v jiné čtvrti, zašly jsme do Wholefoods na osvědčenou volbu.

Po stránce gastro pro nás NY naprostá jednička. Po stránce fashion jsme si původně řekly, že to pro nás není zásadní, že si NY užijeme na 100% co se týče jídla, pití a kulturních zážitků, nakonec jsme ale náhodou po cestě našly několik skvělých fashion kousků a nakoupily si každá přesně to, po čem jsme toužily – kašmírové svetry, kabáty, džínové kousky v Levi’s, které nám na míru ošperkovali a vyšili na ně na počkání cokoliv jsme chtěly, a naše oblíbené tenisky new balance každá v limitované verzi, která v Evropě není k dostání. Samozřejmě jsme s sebou vzaly naše oblíbené tonak kousky, díky kterým jsme byly hvězdy, chyběly jen ty na chodníku slávy…ale to až příště v L.A.

 IMG_9892IMG_9912

V New Yorku bez problému nachodíte 20 km denně a ani vám to nepřijde. Zvládly jsme i několik muzeí z našeho seznamu a ta největší z nich rozhodně nestihnete celá projít za jeden den, možná ani za dva. Za návštěvu rozhodně stojí následující:

Metropolitní muzem – od historických dob, pyramid přes obrazy, malby, sochy až po modernu, pokochají se milovníci jakéhokoliv kulturního či dobového směru. Skočte si tam včas, ať stihnete večerní sklenku v Rooftop baru na střeše Metropolitního muzea. My měly štěští těsně před zavíračkou a vychutnaly si úchvatné noční pohledy na manhattanské mrakodrapy po západu slunce s drinkem v ruce – sklenka vína za 14 dolarů. No nekupte to, když jste na střeše v NY!!!

Přírodovědecké muzeum – znáte možná z filmu Noc v muzeu. 🙂 zvířata jako živá, máte pocit, že ten grizly na Aljašce stojí hned vedle vás, kostry dinosaurů dlouhé víc než 10 metrů, nádherné pokoukání.

Newyorská public library – my holky známe nejvíc možná z filmu Sex ve městě, kde se Carrie měla vdávat (ano, i u bytu Carrie jsme byly) – nádherný interiér, nádherná studovna, krásné staré zelené lampy, které mi také evokovaly americké filmy, ticho, kdy máte chuť sednout si a začíst se také do knihy nebo studovat skripta či historii čehokoliv! Nádherné místo, nádherné!

Z vyhlídek jsem před lety navštívila Empire State building a teď s Peťou Top of the Rock a ten doporučuju víc. Vidíte krásně jak horní Manhattan a Central park, tak i dolní Manhattan, East river i Hudson river z druhé strany, vše jako na dlani.

IMG_0517IMG_8854

 

V našem případě nechyběla ani klasika jako navštěva památníku Ground Zero, dát si piknik na trávě v Central parku (který je hned vedle Metropolitního muzea, takže se před túrou v muzeu můžete posilnit a napojit), koupit si kafe ve Starbucks, sednout si na červené schody na Times square a v klidu pozorovat ruch a frmol kolem a ohřívat se na sluníčku. Dále pak procházka po brooklynském mostu až do Brooklynu – kam ani taxíky nejezdí, že, Peti 🙂 – omrknout židovskou čtvrť Williamsburg, zajet si trajektem na Staten Island okolo Sochy Svobody a zpátky.

 IMG_9177IMG_9875IMG_9992

Pokud se chcete po NY pohybovat metrem nebo taxi, obojí varianty jsou možné. Doprava v metru bezproblémová, vůbec nemáte pocit nebezpečí, všichni jsou milí, příjemní a to jsme jezdili linkou, která vedla z Bronxu na spodní část Manhattanu a opravdu no problemo. 🙂 Ceny za taxi jsou odpovídající době a ujeté vzdálenosti, možná bych řekla, že i levnější v porovnání s Prahou.

Vrcholem našeho NY tripu byl koncert Justina v Madison Square Garden, kdy jsem zažila něco jako hudební orgasmus. To se prostě nedá popsat slovy, to člověk musí zažít! Atmosféra, lidi, nálada, Justin, jeho show, jeho perfekcionismus v naprosto famózním výkonu, jeden z top zážitků loňského roku ve spojení s návštěvou Madison Square Garden, kde jsem byla poprvé a snad ne naposledy…

 FullSizeRender-2IMG_9830IMG_0334

Počínaje a konče skvělým servisem a letadlem společnosti Swiss air byl pro mě New York s Peťou po boku dalším splněným snem a mám slzy v očích, když píšu tyto řádky a vzpomenu si na úžasné chvíle a každou minutu tam prožitou. Oh god, yes and take me back, thank you!!!

Ivanka 😉