Cestování, jak už asi tušíte, patří jak mezi mé, tak Ivanky nejoblíbenější hobby. Zážitky vám zkrátka nikdo nevezme a jsou to ty nejlépe utracené peníze. Pokud necestuji s Ivi, tak mám to štěstí, že jsem potkala Ivi v klučičím provedení a s mým drahým sdílíme stejnou vášeň pro cestování. A jelikož cestování mimo ČR je samozřejmě super, ale ne vždy je tolik času a také nemáme zatím neomezené finanční rozpočty (škoda:-)), tak jsme se rozhodli prozkoumat více také naši krásnou českou zemi.

Stírací mapa ČR

Stírací mapa ČR

Pořídili jsme si tu nejlepší motivaci a pomocníka a sice stírací mapu České republiky. Zjistili jsme, že se z toho sice stala trochu posedlost, ale tak proč ne, každý máme nějakou tu úchylku, že? Pokud jste o takové mapě ještě neslyšeli, tak existují v různých podobách jak pro ČR, tak pro celý svět a stejně tak v různých vizuálech. My tu naši zatím stále máme v tubusu, ale jakmile ji celou setřeme, tak ji máme v plánu dát do rámu a přidat k ní fotografie z výletů a pověsit na zeď.

IMG_6427

Na mapě je zaznačena většina měst a také zajímavostí, které tam vidět. Mnohé budete znát, ale některé pro nás byly zcela nové a nevěděli jsme o nich. Stejně tak je to kombinace kulturních památek, přírodních zajímavostí, architektury či prostě jen zábavy. Vaše cestování tak bude mít více rozměrů – poznáte lépe zemi, ve které žijete, dozvíte se mnoho poučného z naší historie a zjistíte, kolik krás ta naše malá země má. V kombinaci s tím, že celkem často cestujeme mimo ČR už vím, že žijeme opravdu v krásném, bezpečném a čistém místě s krásnou přírodou. Proto pořád nechápu, proč jsou Češi tak věčně nespokojený národ. Ale možná už je to jen tak ze zvyku.

 

Každopádně jsme se s drahým domluvili, že setřít místo na mapě můžeme jen tehdy, pokud jsme tam byli spolu. Protože tím, že on je z jižních Čech, já z Moravy a každý jsme ještě někde studovali, tak bychom toho mohli rovnou většinu setřít. A to prostě neplatí! 🙂

 

Tyto prázdniny jsme tedy využili na maximum a když byl zrovna víkend bez konkrétního programu, mrkli jsme do mapy, co by se dalo podniknout. Stejně tak, když jsme jeli za rodinou do Jižních Čech či na Moravu, tak jsme pro sebe vždy vymýšleli výlety a vzájemně si ukazovali zajímavosti míst, kde jsme se narodili. S sebou jsme občas přibrali rodinné příslušníky či kamarády a staly se tak z toho krásné sdílené zážitky. Fotodokumentace včetně selfíček samozřejmě nesmí chybět.

IMG_1516

Musím říct, že jsme toho tento rok stihli opravdu hodně a určitě ještě nekončíme, protože každé roční období nabízí spoustu příležitostí a má svou jedinečnou atmosféru. Nicméně i přesto, že jsme toho zvládli dost, tak je většina mapy stále neodkryta, takže máme ještě co objevovat. Což je pro nás výzva, jelikož bychom nejradši setřeli celou mapu hned! Je to fakt trochu nemoc, když se vrátíme z výletu, vrhneme se na mapu a předháníme se, kdo bude moct setřít větší políčko.

IMG_1517

Takže pokud potřebujete motivaci a inspiraci na cesty, tak rozhodně doporučuju. Nás to neskutečně baví, a hlavně užíváme si společný čas, sbíráme společné zážitky, které nás zase posouvají dál a vzájemně se obohacujeme. Přestože jsme viděli různé hrady, zámky, náměstí, muzea, rozhledny, památníky či jen krásná zákoutí různých měst, tak to nejcennější je to společné sdílení zážitků. Rozhodně si myslím, že cestování utvrzuje vztah a to jakýkoliv, ať už partnerský či kamarádský, protože tady zjistíte, jestli člověk vedle vás je do nepohody a je tím správným parťákem.

 

Takže pokud nejste cestovatel tělem i duší, ale i tak byste rádi nějaké výlety podnikli, je tato stírací mapa super start. Začnete malými výlety do okolí a třeba za nějakou dobu vyrazíte i za hranice ČR a začnete objevovat celý svět! Ať už tak či tak, rozhodně si to užijte a pokud máte nějaké další tipy na zajímavé výlety, sem s nimi.

IMG_6222

PS: Až vyrazíte na obhlídku hradů a zámků prověřte si, jaká je jejich otevírací doba!:-)

Petja